Darbo Užmokesčio Apskaita
Darbo užmokesčio apskaita nėra tokia paprasta, kokia atrodo iš pirmo žvilgsnio
Manote, kad nėra nieko paprasčiau nei paskaičiuoti darbuotojams atlyginimus? Jei taip, tikriausiai dar niekam niekada nesate mokėjęs atlyginimo ir nesusidūrėte su specialiomis darbo užmokesčiui skaičiuoti skirtomis programomis. Viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, todėl visai ne veltui organizuojami specialūs darbo užmokesčio apskaitos kursai. Juose apmokoma naudotis įvairiomis atlyginimams skaičiuoti skirtomis programomis. Jų yra gausybė, o kiekvienas specialistas pasirenka sau lengviausią, priimtiniausią, patogiausią. Grįžtant prie temos esmės, pabandysime aptarti, ką turi nuveikti darbo užmokesčio apskaitą vedantis buhalteris.
Specialios programos skirtos skaičiuoti atlyginimams, priskaitymams ir atskaitymams. Yra net ir tokių funkcijų, kai galima suvesti tam tikras formules, atitinkančias konkrečios įmonės poreikius. Priskaitymų ir atskaitymų sąrašus taip pat galima papildyti trūkstamais tipais. Skaičiuojant atlygį, sumas galima skaidyti pagal įvairius kriterijus.
Buhalteris, skaičiuojantis atlyginimus įmonės darbuotojams, taip pat suformuoja ir ataskaitas, skirtas pagrindinėms institucijoms – VMI, Statistikos departamentui, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai („SoDrai“). Pastarajai pateikiami ir visi kiti reikalingi pranešimai apie, pavyzdžiui, nedarbingumo lapelius ar moters išėjimą motinystės atostogų.
Buhalteris, pasinaudodamas pasirinkta programa, skaičiuoja ir darbuotojų atlyginimą už kasmetes atostogas, apskaičiuoja kompensacijų už nepanaudotas atostogas sumas, išeitines pašalpas.
Buhalteris veda ir tikslią komandiruočių apskaitą, skaičiuoja dienpinigius, kelionpinigius. Į darbo užmokesčio apskaitą vedančio asmens kompetenciją įeina ir socialinio draudimo įmokų, įvairių priedų, premijų, kitų nuo atlyginimo nepriklausančių išmokų apskaičiavimas.
Buhalteris kruopščiai formuoja mokėjimo žiniaraščius, suvestines, jas atspausdina.
Šalies bankai yra pareiškę reikalavimus pateikti duomenis apie darbuotojų atlyginimus, todėl ši pareiga – taip pat buhalterio kompetencijos ribose, kaip ir finansinių ataskaitų teikimas.
Dar viena buhalterio, skaičiuojančio darbo užmokestį, pareiga – ruošti įvairias ataskaitas ir sąrašus įmonės veiklos analizei, parengti atsiskaitymo lapelius darbuotojams, juos išsiųsti elektroniniu paštu ar kitais įmonei priimtinais kanalais, teikti įvairiais pažymas ir taip toliau.